Przejdź do głównej zawartości

Risotto z kurczakie i brokułami

Brokuł, w sumie już nie raz o nim pisałam, o jego właściwościach odżywczych i jego zaletach dla naszego organizmu. Dlatego tylko przypomnę, że posiada on właściwości antynowotworowe, a to wszystko dzięki sulfonianowi zawartemu w brokule, które oprócz działania przeciw utleniającemu, może pomóc nie jednej osobie z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Niszczy Helicobacter pylori – bakterie, które mogą się przyczynić do rozwoju wrzodów, a także szeregu innych zaburzeń. Potrawa banalnie prostu, w smaku również bardzo pyszna. Polecam jako główne danie lub na romantyczną kolacje z kieliszkiem białego wina półwytrawnego. 



Składniki:
(2-3 porcje)
  • 4 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 szklanka ryżu risotto
  • 1/2 szklanki półwytrawnego białego wina
  • 3 szklanki bulionu warzywnego 
  • 1 filet z kurczaka 
  • łyżka masła
  • 1 brokuł 
  • 10 dag sera żółtego
  • 1 łyżeczka cukru
  • sól i pieprz do smaku 
Sposób wykonania:
  1. Kurczaka kroimy i podsmażamy na patelni na 2 łyżkach oleju oraz doprawiamy sola i pieprzem.
  2. Kolejne 2 łyżki oleju rozgrzewany, na patelni następnie dodajemy ryż i podsmażyć ok, 3-5 min, aż zrobi się szklisto przezroczysty. Po tym czasie  należy wlać wino i poczekać aż się zredukuje. 
  3. W tym samym czasie wstawiamy brokuł i gotujemy z dodatkiem łyżeczki cukru. Należy pamiętać, że jeśli chcemy aby brokuł miał ładny zielony kolor wkładamy go do gotującej osolonej wody a następnie dodajemy cukier. Nie gotujemy do miękkiego. Brokuł musi być twardawy. 
  4. Następnie po zredukowaniu wina dodajemy po ok 1/2 szklanki bulionu czekamy aż się zredukuje i dodajemy kolejne, do czasu aż ryż będzie miękki. 
  5. Kiedy brokuł będzie już gotowy dzielimy go na różyczki. 
  6. Do gotowego ryżu dodajemy kurczaka, a następnie brokuł,  na sam koniec utarty ser ( można zostawić garść do posypania na wierzch.) Ja zawsze dodaje na sam koniec łyżkę masła, aby risotto miało bardziej delikatny  smak.

    SMACZNEGO !!

Komentarze

  1. Lubię risotto, ale z brokułem jakoś jeszcze nie robiłam. Wszystko przede mną.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Polędwiczki z indyka w sosie kurkowym

Sezon grzybowy prawie rozpoczęty, jednak jeśli chodzi o kurki to są już dostępne od miesiąca. Wiec czemu by nie spróbować ulubionego dania tylko z innym dodatkiem głównym, tak powstały właśnie polędwiczki w sosie kurkowym. Zapach jaki roznosi się po kuchni mówi sam za siebie. Musze powiedzieć, że to jedno z moich ulubionych dań. Polecam wszystkim bardzo serdecznie. Składniki: 400-500 g polędwicy z indyka 500 g kurek  250 ml śmietany 12% 1/3 szklanki mleka  cebula  2 łyżki masła  2 łyżki oliwy  sól i pieprz do smaku  Sposób przygotowania: Polędwice pokroić na plastry ok 5 cm grubości, włożyć do woreczka i delikatnie rozbić. Następnie oprószyć solą i pieprzem, aby zmiękły. Odstawić na parę minut.  W tym czasie obrać kurki, cebule pokroić w drobną kosteczkę. Patelnie rozgrzać dodać łyżkę masła plus łyżka oliwy. Dodać cebulę, chwile podsmażać, następnie dodajemy kurki. Czekamy aż woda wyparuję, od czasu do czasu mieszając, żeby się nie przypaliły. Następnie solimy

Naleśniki ze szpinakiem i białym serem

Szpinak- Co zrobić, aby szpianak zachował piekny zielony kolor ?? Jedym sposobe, jest włóż  go do miski z zimna wodą i przemieszaj, następnie dodac do potraw. Kolejnym sposobem jest zamoczyć je w wodzie z lodem, a następnie bardzo dokładnie osuszyć tak przygotowany najlepiej nadaje się do sałatek. Szpinak najlepiej przechować w laodówce owiniętego w mokry ręcznik, dziekie temu nie zwiędnie.  Składniki: (ok. 10 sztuk naaleśników) Składniki potrzebne do przygotowatnie naleśników ( jajko, mleko, maka, szczypta soli) 300 g świeżego szpinaku 2 ząbki czosnku średniej wielkości cebula 200g bałego sera sól pieprz do smaku  ok 100 ml kwaśnej śmietany  2 łyzki masła Sposób wykonania: cebule smażymy na maśle następnie dodajemy szpinak ( może też być mrożony) i czekamy aż odparuje cała woda dodajemy przeciśniety przez praskę czosnek, doprawiamy i smażymy  jeszcze ok 2 min   Do osobnej miski wkałdamy biały ser i śmietanę przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy szpiank i

Pałki z kurczaka pieczone w musztardzie i miodzie

Musztarda-    zawiera niewiele kalorii i tłuszczu,   Jest bogata w wapń, magnez i witaminę B. Badania naukowe dowodzą, że pobudza aktywność mózgu. Wspomaga trawienie, pobudza apetyt, pozytywnie wpływa na układ krążenia, działa antybakteryjnie, łagodzi bóle reumatyczne oraz... jest afrodyzjakiem (a w każdym razie ziarna gorczycy mają miłosny potencjał). Składniki: 10 pałek z kurczaka 1 łyżka musztardy dijon 1 łyżka musztardy francuskiej lub rosyjskiej gruboziarnistej 1 łyżka miodu (użyłem gryczanego) 2 łyżki oleju rzepakowego 1 łyżeczka papryki czerwonej słodkiej sól, pieprz Sposób przygotowania: Podudzia z kurczaka nacinamy i przekładamy do miski.  W drugiej misce przygotowujemy marynatę. Dodajemy wszystkie składniki marynaty (musztardę dijon, francuską gruboziarnistą, miód, olej, czerwoną paprykę, sól i pieprz). Wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączymy i przelewamy do pałek z kurczaka. Dokładnie wcieramy marynatę w kurczaka i odstawiamy do lodówki na godzinę