Przejdź do głównej zawartości

Sernik z rabarbarem

Bardzo wyjątkowy sernik o niespotykanym smaku, który daje rabarbar. Sernik nie jest słodki i co najważniejsze spód jest bezglutenowy. Można zrobić oczywiście zwykły spód na mące pszenne. Rabarbar jest źródłem witamin A, C, E, a także potasu, kwasu foliowego i błonnika. W rabarbarze znajduje się dużo szkodliwego kwasu szczawiowego, dlatego nie powinny go jadać osoby chore na nerki i reumatyzm. Przepis znalazłam tutaj.


Składniki:
( średnica 25 cm)
Kakaowy spód:
  • 225 g (1 i 1/2 szklanki) mąki ( ja użyłam 150 g mąki ryżowej i 75 g mąki orkiszowej)
  • 3 łyżki gorzkiego kakao
  • 1/3 szklanki cukru pudru lub ksylitolu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 150 g zimnego masła
  • 1 jajko
Masa serowa:
  • 500 g twarogu sernikowego
  • 250 g mascarpone
  • 2/3 szklanki cukru pudru lub 1/2 ksylitolu
  • 1 budyń waniliowy (w proszku, słodzony) ok. 37 g
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 2 jajka
  • 400 g rabarbaru (4 łodygi)
  • 5 łyżek brązowego cukru ( może też być zwykły)
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 3-4 łyżek wiórek kokosowych
  • cukier puder do posypania
Sposób wykonania:
  1. Do misy miksera lub na stolnicę wsypać mąkę, dodać kakao, cukier puder, proszek do pieczenia oraz pokrojone w kostkę masło. Miksować mieszadłem miksera lub siekać składniki na desce aż powstanie drobna kruszonka (można też użyć melaksera lub rozcierać składniki palcami). Dodać jajko i szybko zagnieść składniki w jednolite ciasto, w razie potrzeby zwilżyć dłonie zimną wodą. Z ciasta uformować dwie kulę, trochę ją rozpłaszczyć i włożyć do lodówki.
  2. Rabarbar pokroić na 2 cm kawałki, włożyć do miski, dodać cukier puder, mąkę ziemniaczaną i wymieszać.
  3. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Dno tortownicy o średnicy 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz.
  4. Do misy miksera włożyć twaróg, mascarpone, cukier, budyń i cukier waniliowy, zmiksować na średnich obrotach miksera, krótko, do połączenia się składników w jednolite ciasto. Następnie dodać jajko i znów zmiksować do połączenia się składników.
  5. Ciasto wyjąć z lodówki, Większą część rozwałkować i wylepić spód oraz ok. 3 cm boków. Wyłożyć masę serową, na wierzchu ułożyć kawałki rabarbaru, posypać resztą posypki z cukru i mąki, na wierzch wysypać wiórki kokosowe oraz zetrzeć na tarce resztę kakaowego ciasta. Wstawić do piekarnika i piec przez 45 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Po ostudzeniu można już jeść, ale najlepiej wstawić do lodówki na 1-2 godziny jeśli chcemy aby masa serowa nieco stężała. Posypać cukrem pudrem.
SMACZNEGO !!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Polędwiczki z indyka w sosie kurkowym

Sezon grzybowy prawie rozpoczęty, jednak jeśli chodzi o kurki to są już dostępne od miesiąca. Wiec czemu by nie spróbować ulubionego dania tylko z innym dodatkiem głównym, tak powstały właśnie polędwiczki w sosie kurkowym. Zapach jaki roznosi się po kuchni mówi sam za siebie. Musze powiedzieć, że to jedno z moich ulubionych dań. Polecam wszystkim bardzo serdecznie. Składniki: 400-500 g polędwicy z indyka 500 g kurek  250 ml śmietany 12% 1/3 szklanki mleka  cebula  2 łyżki masła  2 łyżki oliwy  sól i pieprz do smaku  Sposób przygotowania: Polędwice pokroić na plastry ok 5 cm grubości, włożyć do woreczka i delikatnie rozbić. Następnie oprószyć solą i pieprzem, aby zmiękły. Odstawić na parę minut.  W tym czasie obrać kurki, cebule pokroić w drobną kosteczkę. Patelnie rozgrzać dodać łyżkę masła plus łyżka oliwy. Dodać cebulę, chwile podsmażać, następnie dodajemy kurki. Czekamy aż woda wyparuję, od czasu do czasu mieszając, żeby się nie przypaliły. Następnie solimy

Naleśniki ze szpinakiem i białym serem

Szpinak- Co zrobić, aby szpianak zachował piekny zielony kolor ?? Jedym sposobe, jest włóż  go do miski z zimna wodą i przemieszaj, następnie dodac do potraw. Kolejnym sposobem jest zamoczyć je w wodzie z lodem, a następnie bardzo dokładnie osuszyć tak przygotowany najlepiej nadaje się do sałatek. Szpinak najlepiej przechować w laodówce owiniętego w mokry ręcznik, dziekie temu nie zwiędnie.  Składniki: (ok. 10 sztuk naaleśników) Składniki potrzebne do przygotowatnie naleśników ( jajko, mleko, maka, szczypta soli) 300 g świeżego szpinaku 2 ząbki czosnku średniej wielkości cebula 200g bałego sera sól pieprz do smaku  ok 100 ml kwaśnej śmietany  2 łyzki masła Sposób wykonania: cebule smażymy na maśle następnie dodajemy szpinak ( może też być mrożony) i czekamy aż odparuje cała woda dodajemy przeciśniety przez praskę czosnek, doprawiamy i smażymy  jeszcze ok 2 min   Do osobnej miski wkałdamy biały ser i śmietanę przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy szpiank i

Wątróbka drobiowa w miodzie pitnym

Wątróbka, jest niestety traktowana przez wiele osób jak produkt niższej kategorii, jako tania namiastka mięsa. Tymczasem sytuacja wygląda inaczej. Podstawowa korzyścią w jedzeniu wątróbki jest duża zawartość żelaza, bo aż w 100 g mamy 10 mg żelaza. Kolejny pierwiastek jaki znajdziemy w wątróbce to cynk, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Ostatnia, rzeczą jaką wspomnę to fakt, że jest źródłem pełnowartościowego białka, co dla wielu pewnie jest zaskoczeniem. Teraz trochę o samej potrawie, jak dla mnie jest PRZEGENIALNA, ogólnie lubię wątróbkę, ale żeby jakoś za nią przepadać to nie koniecznie, zawsze używałam tony ketchupu, a do tej potrawy, zupełnie nie potrzebowałam, polecam wszystkim lubiącym eksperymentować.  Przepis znalazłam w książce kuchnia lidla.  Składniki: (liczba porcji 4 ) 400g wątróbki dorbiowej  olej rzepakowy ( lub kokosowy) pieprz czarny, mielony  1 łyżka majeranku 2 duże jabłka  4 cebulki dymki, pokorojone na ćwiartki lub ó